مراسم اخبار بازار نزدیکی اخبار اقتصادی و بازرگانی

مراسم: اخبار بازار نزدیکی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار بین الملل رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

محرم اینجه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق و جدی ترین رقیب رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور بلافاصله بعد از آخر وقت رای گیری اعلام

رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

عبارات مهم : ترکیه

محرم اینجه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق و جدی ترین رقیب رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور بلافاصله بعد از آخر وقت رای گیری اعلام کرد: ‘پیروز انتخابات خواهیم بود.’

به گزارش ایرنا، اینجه بعد از آخر وقت قانونی اخذ رای، در برابر ساختمان شورای عالی انتخابات ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران گفت: آنها هر کاری می کنند، بکنند، ما پیروز انتخابات خواهیم بود.’

رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

وی بیان کرد: صندوق ها باز شده است است و از مسئولان صندوق ها خواهش دارم که به وظیفه خود عمل کنند.

وی تاکید کرد: ‘نتیجه این انتخابات را خبرگزاری آناتولی تعیین نخواهد کرد، بلکه به وسیله مردم مشخص خواهد شد.’

محرم اینجه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق و جدی ترین رقیب رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور بلافاصله بعد از آخر وقت رای گیری اعلام

خبرگزاری آناتولی ترکیه به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام رسانه ای نتیجه های انتخابات در ترکیه تعیین شده است است.

اینجه اضافه کرد: خبرگزاری آناتولی همواره جامعه را گمراه می کند و آنها این کار را دوباره در اعلام نتیجه های انجام خواهند داد.

اینجه در این مصاحبه خطاب به مردم افزود: ‘شک ندارم که نتیجه خوب خواهد بود، صندوق ها را ترک نکنید، بعد از این که شما آرای خود را به صندوق انداختید، برابر هیات های انتخابات و شعب اخذ رای بروید. نباید در نتیجه های انتخابات دستکاری شود.’

رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه همچنین گفت: ‘نتایج انتخابات را در نزدیک ترین فاصله با شورای عالی انتخابات دنبال می کنم. به اخباری ناامید کننده باور نکنید. ما رویدادهای مرتبط با نتیجه های انتخابات را از نزدیک دنبال می کنیم.’

به گزارش ایرنا، فرایند اخذ آرای مردمی انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هفتمین دوره مجلس ملی ترکیه که از ساعت ۸.۰۰ صبحگاه امروز شروع شده است بود، در ساعت ۱۷ آخر یافت.

محرم اینجه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه از حزب جمهوری خواه خلق و جدی ترین رقیب رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور بلافاصله بعد از آخر وقت رای گیری اعلام

در این دوره از انتخابات، مردم ترکیه جهت گزینش رییس جمهوری پنج سال آینده و نیز تعیین نمایندگان ۶۰۰ کرسی مجلس ملی این کشور پای صندوق های رای رفتند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی و رهبر حزب عدالت و توسعه، تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت، محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن، مرال آکشنر رهبر حزب نیک و صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق و زندانی حزب دموکراتیک خلق ها ۶ نامزد حاضر در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ترکیه هستند.

رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

برابر قانون انتخابات ترکیه، نامزدهای حاضر جهت کسب پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری باید حدنصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای مجموع آرای صندوق ها را کسب کنند.

اگر نامزدی این حد نصاب قانونی را کسب نکند، انتخابات با حضور دو نامزدی که بیشترین رای را کسب کرده اند، به دور دوم می کشد که در این صورت، رای گیری این دور، دو هفته بعد و در روز هشتم جولای۲۰۱۸ (۱۷ تیرماه) انجام می شود.

برای تعیین آینده ۶۰۰ کرسی مجلس ملی ترکیه نیز چهار هزار و ۸۵۱ نامزد در قالب حزبی به همراه ۶۸ نامزد مستقل عضویت کرده بودند که شانس خود به رای مردم گذاشتند.

در انتخابات مجلس ترکیه، هشت حزب عدالت و توسعه و نیز حرکت ملی در قالب ائتلاف ‘جمهور’ و احزاب جمهوری خواه خلق، نیک و سعادت هم در قالب ائتلاف ‘ملت’ و احزاب هدی پار، وطن و دموکراتیک خلق ها به طور جداگانه و مستقل حضور دارند و نامزد انتخاباتی جهت کسب ۶۰۰ کرسی معرفی کرده اند.

سعدی گوون رییس شورای عالی انتخابات ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که امیدواریم و تلاش می کنیم که نتیجه انتخابات را در کمتر از ۲۴ ساعت بعد از آخر وقت قانونی اخذ رای اعلام کنیم.

وی اضافه کرد: جهت نظارت بر انتخابات ترکیه بیش از ۵۰۰ ناظر از ۴۸ کشور خارجی به ترکیه آمده اند.

واحد مطبوعاتی نخست وزیری ترکیه نیز اعلام کرد که جهت پوشش خبری این انتخابات ۶۳۵ خبرنگار از ۳۴ کشور دنیا به ترکیه آمده اند.

شورای عالی انتخابات ترکیه تعداد واجدان شرایط رای دادن در ترکیه را ۵۶ میلیون و ۳۲۲ هزار نفر و تعداد صندوق رای آینده نگری شده است انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس در ترکیه را ۱۸۰ هزار و ۶۵ عدد اعلام کرده است.

اخذ آرای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری اتباع ترک ساکن خارج از این کشور طبق تقویم برگزاری انتخابات از تاریخ هفتم ماه جاری میلادی(۱۷ خردادماه ۹۷) در نمایندگی های خارجی و نیز در دروازه های مرزی و گمرکی این کشور شروع شده است و پنج روز پیش آخر یافت.

بر اساس اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه یک میلیون و ۴۸۶ تبعه کشور ترکیه که حدود ۴۹ درصد از واجدان شرایط بودند، در انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هفتمین دوره انتخابات مجلس این کشور در ۶۰ کشور خارجی و ۱۲۳ نمایندگی سیاسی این کشور و در دروازه های مرزی ترکیه پای صندوق های رای رفتند.

برای نخستین بار در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۱۴ رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی ترکیه به طور مستقیم با رای مردم گزینش شد ولی انتخابات ریاست جمهوری جاری، نخستین انتخابات در قالب نظام ریاستی محسوب می شود.

نظام حکومتی ترکیه در پی تغییرات قانون اساسی این کشور که در فروردین ماه سال ۱۳۹۶ به تایید و تصویب مردم رسید، از پارلمانی به ریاستی عوض کردن یافت و بعد از انتخابات جاری، رییس جمهوری مدیر کابینه و دولت شده است و پست نخست وزیری در ترکیه از بین بردن می شود.

انتخابات امروز ترکیه، نخستین انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس در تاریخ سیاسی ترکیه به شمار می رود و به همین علت از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

واژه های کلیدی: ترکیه | صندوق | نامزدی | انتخابات | ریاست جمهوری | انتخابات مجلس | نامزد انتخابات | نتیجه انتخابات | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz